Máme pro vás řešení

Google+

Mapa webu»Údržba PC

Údržba počítačů Opravy notebooků Opravy tabletů

Jak se starat o počítač

Nejčastější závady:

-    Počítač nenastartuje do OS, nebo se restartuje. Vadný pevný disk (HDD).  Výměna disku, instalace OS dle licence + aktualizace a programový balíček, migrace z poškozeného disku.

-    Počítač hučí, ale nenaběhne obrazovka.Vadná základová deska (nafouklé kondenzátory stabilizátoru napětí). Výměna, či oprava základové desky.

-    Počítač je pomalý. Vyčištění počítače a jeho optimalizace, nebo reinstalace OS, nebo upgrade počítače.

-    Počítač nejde zapnout. Vadný zdroj, nebo základová deska. Výměna zdroje, nebo základové desky či její oprava.

-    Počítač hučí. Výměna či oprava ventilátorů. Vyčištění počítače od prachu, výměna teplovodivé pasty.

Počítač, jako každý spotřebič, vyžaduje určitou údržbu. Lze ji rozdělit do dvou hlavních kategorií. Hardwarová část a Softwarová část. Zde jsou uvedeny základy jak udržovat Váš počítač v dobré kondici a čeho se vyvarovat.

Blue Screen Of Dead

1. Doporučujeme jednou za půl roku si nechat počítač vyčistit od prachu a provést běžnou prohlídku stavu komponent.

Počítač i notebook má v sobě ventilátory, které se starají o průtok vzduchu a dobré chlazení počítače. Naneštěstí fungují i jako vysavač prachu, který se usazuje uvnitř počítače a může způsobovat mnohé problémy, od přehřívání až po možný požár způsobený zkratem. I prach může být vodič.

2. Vaše cenná data si vždy pravidelně zálohujte na jiné externí zařízení jako je USB flash, CD či DVD médium, externí disk atd.

Pevný disk v počítači nebo v notebooku je poměrně složité zařízení, které uchovává vaše data. Jedná se ale i o velmi náchylné zařízení na mechanické poškození. . Vaše data jsou mnohdy cennější než pevný disk a jejich obnova bývá časově i finančně velmi náročná. Vyžádejte si kontrolu stavu Vašeho pevného disku. Diagnostika nezabere více jak 5 minut.

3. Vyvarujte se nákupu levných zdrojů. Vždy si nechte poradit a vybírejte zdroj podle certifikace.

Počítačový zdroj bývá nejvíce podceňovanou komponentou u počítačových sestav (z obchodních domů). Přitom je velmi podstatnou součástí počítače a zajišťuje jeho stabilitu.. Certifikát 80+ a výš zajišťuje stabilitu, vysokou účinnost a zároveň kvalitu. Nekvalitní zdroj bývá hlavním důvodem špatně fungující sestavy a první výkyv elektrické energie dokáže tento zdroj poničit. Je zde také velké riziko poničení i jiných komponent uvnitř počítače. Letní bouřky bývají pro tyto zdroje často smrtelné.

4. Je nutné si uvědomit že několik let starý počítač nemůže adekvátně sloužit se software vyvinutým dnes.

Počítače mnohem častěji zestárnou morálně než-li únavou hardware. Nové operační systémy, hry i antivirové programy nemusí korektně fungovat na Vašem starším počítači. Někdy je výhodnější starší počítač prodat a zakoupit nový, který bude splňovat Vaše požadavky na výkon i bezpečnost mnohem lépe. Nechte si poradit, zda je pro vaše využití výhodnější opravit stávající počítač, či provést upgrade nebo zakoupit novou počítačovou sestavu. 5 až 6 let je i mezní doba na některé části hardware, jako jsou zdroje, pevné disky a CD či DVD mechaniky.

5. Námi dodané SW vybavení včetně operačního systému dle licence je kompletní a splňuje naprostou většinu požadavků pro běžné užití.

Není třeba instalovat další programy. Většinou jen duplikují stávající softwarové vybavení. Neinstalujte zbytečný software do Vašeho počítače, aniž byste byli přesvědčeni, že jej potřebujete pro svoji práci či zábavu. Každý program do určité míry zpomaluje běh počítače.

6. Nejen zavirovaný počítač je pomalý a nestabilní. Důvodem je bezmyšlenkovité odklepávání při instalaci programů. Věnujte čas si přečíst instalační proceduru a jejich nastavení.

Trojské koně, Malware, různé Toolbary a jiné "programy" které se Vám nainstalují společně s nějakým programem "zdarma" Vám mohou způsobit nemalé problémy. Za tyto problémy může uživatelova nezkušenost.

7. Pokud používáte počítač na práci, nedovolte dětem Váš počítač využívat jako hrací konzoli.

Také děti dokáží věci často neuvěřitelné. Ani oddělené účty Vám často nepomohou. Dětem raději pořiďte jiný počítač, nebo hrací konzoli.

8. Registr je soubor, kde jsou obsaženy informace o software a jeho umístění a chování celého počítače. Tento registr má velikost u Windows XP po instalaci cca 22 – 25 MB. Po několika letech užívání tento registr může mít velikost více jak čtyřnásobnou. Důležitá je i dobrá znalost služeb a programů po spuštění počítače, které vyžadují dobrou znalost OS.

Softwarové čištění počítače je velmi specifickou záležitostí. Každý program i po své deinstalaci zanechává stopu v počítači. Nejčastěji to bývá v jeho registru.Existuje mnoho programů které registry čistí ale jejich užití nedoporučujeme. Ty opravdu důkladné programy jsou jen komerční a pro jejich správnou aplikaci je nutné se dokonale orientovat v daném operačním systému. To samé platí i pro defragmentaci disku či registru.

9. Kamarádi „odborníci“ kteří mi opraví moje rozbité PC zadarmo či za pár korun je také velmi rozšířená „závada“, která většinou končí špatně.

Neodborná manipulace jak s HW tak s SW bývá mnohdy fatální. Opravdový IT specialista se většinou i živí jako IT specialista. Je také rozdíl mezi firemním zákazníkem a koncovým zákazníkem a tak Váš síťový specialista ve Vaší firmě nemusí nutně být to nejlepší pro Váš domácí počítač a obráceně. Máme mnohaletou praxi a neustále se odborně vzděláváme ve své oblasti se zaměřením na přímou podporu pro koncové uživatele i firemní zákazníky. Neopravíme jen Váš počítač, ale poradíme s výběrem dalších komponent s ohledem na Vaše možnosti a potřeby.